Ankara Grafik Tasarım

Ankara grafik tasarım hizmeti veren firmalar, uzman kadroları ile kaliteli hizmet almanıza olanak tanır. Genellikle grafik tasarım denilince akla gelen görsel sanatlardır. Bilgisayar icat edilmeden önce elle ve karakalemle yapılan bu meslek, şimdilerde bilgisayar programları vasıtasıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede hem daha az zaman hem de daha az efor harcanır. Unutulmaması gereken bu işi yapabilmek için görsel anlamda yetenekli olmak gerektiğidir. Ayrıntılar ve renk kombinasyonlarına hâkim olabilmek için görsel anlamda yeterli bir eğitimden geçmeniz gerekir.

Grafik tasarımın kapsamında en çok talep edilen hizmetler arasında logo tasarımı ve amblem tasarımı yer alır. Bu hizmetler kapsamında kullanılan programlar, kurumsal kimlik oluşturma aşamalarında da en büyük yardımcılardır. Bu nedenle bir grafik tasarımcısının pek çok grafik tasarımı programına hâkim olması beklenir. Ayrıca yenilenen ve gelişen teknolojiye ayak uydurabilmesi de önemli şartlardan biridir.


Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım, görsel yeteneğin hayal gücü unsurları ile harmanlanarak, iletilmek istenen mesajın teknoloji yardımıyla aktarılması sanatına verilen isimdir. Graphic Desing ismiyle dünyada tanınan grafik tasarım; animasyon, reklam, baskı, tanıtım ve kurumsal kimlik tasarımı alanı da dâhil olmak üzere pek çok sektörde kullanılır.

Wikipedia’ya göre ise grafik tasarımı; bir düşünceyi görselleştirmek için yazı ve görsellerin iki boyutlu ya da üç boyutlu olarak düzenlenmesini içeren bir yaratım sürecidir. Yani grafik tasarım yapılırken hizalama, yakınlık, perspektif, ölçeklendirme, vurgulama, denge, hareket, karşıtlık gibi sanatsal ölçütleri de belirlemek ve uygulamak gerekir.

Grafik Tasarımın Amacı Nedir?

Grafik tasarımın asıl amacı bir mesaj iletmektir aslında. Bundan dolayı reklam ve tanıtım hizmeti veren Ankara grafik tasarım ajansları, bu yöntemi çok etkin bir şekilde kullanılır. Firmaların ve kişilerin kendilerini dijital veya basılı platformlarda kolaylıkla ifade edebilmesini sağlayan unsurların tasarımında da grafik tasarım işlemleri başroldedir. Ankara Reklam Danışmanlığı olarak bizde sizlere kurumsal bir kimlik kazandırmaya çalışıyoruz.

Ancak web site yapımında, kurumsal kimlik oluşturmada, 3D çizimlerde, karikatür ve grafiti gibi sanat dallarında, infografik tasarımında, gravür, katalog, broşür, billboard, dergi, afiş tasarımlarımda, iç mimari tasarımlarında, fotoğrafçılıkta, Animelerde, ambalaj, etiket, kutu ve şişe tasarımlarında ve vektörel çizimlerde de grafik tasarım kullanılmaktadır.

Grafik Tasarım ile Neler Yapılabilir?

Grafik tasarım ile hayal gücünüz nereye kadar giderse oraya kadar gidebilme imkânı bulursunuz. Yapılabilecekler sadece tasarımcının hayal gücü ile sınırlıdır. Kurumsal kimlik oluşturma aşamalarından biri olan logo ve amblem tasarımı sırasında da grafik tasarım kullanılır. Bu nedenle Ankara grafik tasarım ajansları vasıtası ile aynı zamanda kurumsal kimlik tasarımı hizmeti de alabilirsiniz. Bu bağlamda yapılan logo ve diğer kurumsal kimlik unsurlarına ilave olarak reklam kampanyaları da yürütmektedirler. O nedenle logo tasarımı yapılırken reklam tecrübelerinden de faydalanırlar.

Grafik tasarım, sadece tasarımcının hayal gücü ile sınırlı ürünler sunar. Bununla beraber anime filmler ve illüstrasyonlar da grafik tasarım sonucu elde edilen dijital ürünlerdir. Hele animelerde meydana gelen teknolojik gelişmelerin de katkısı ile gerçeğinden ayırt edilemeyen görseller elde edilmektedir. Bu da animelerin izleyici kitlesinin neden bu kadar çok arttığını açıklar.

Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?

Grafik tasarım sanatında uzmanlaşmış, web site ön yüzü, banner, oyun ve reklam tasarımlarının yanı sıra afiş, logo, kitap, amblem, katalog ve afiş gibi çeşitli ürünlerin tasarımını yapan kişilere verilen unvan Grafik tasarımcı adını alır. Alanında uzman olan grafik tasarım uzmanları, diğer şehirlerde olduğu gibi Ankara grafik tasarım ajansları tarafından da oldukça tatmin edici ücretlerle istihdam edilir. Ama iyi bir grafik tasarımcısı olabilmek için donanımlı ve deneyimli olmak oldukça önemlidir. Hem vektörel tabanlı hem piksel tabanlı, tasarım programlarına hem de 3 boyutlu grafik tasarım programlarına tam anlamıyla hâkim olmalıdır. Bu programlarla oluşturduğu tasarım üzerinde gereken düzeltmeleri ve özelleştirmeleri yapabilecek kadar da programlama dillerine hâkim olmalıdır.

Bir grafik tasarım uzmanının asıl amacı;  verilmesini ön gördüğü mesajı, yapmış olduğu tasarımlarda en etkili biçimde yansıtabilmektir. Bunu sağlayabilmek için görev alanında şu şekilde çalışması beklenir:

·         Tasarlayacağı üründe markanın konseptini çok iyi bir şekilde anlaması

·         Karşı tarafın almasını istediğiniz mesajın tasarımını ve konseptinin kurgusunu yapabilmesi

·         Düzeltme taleplerine en kısa zamanda dönmesi

·         Gerek dijital gerekse basılı alanda yer alan pek çok tasarım konseptinde daha önce çalışmış olması ve bunlara yeterince hâkim olması

·         Dijital pazarlama ve sosyal medya gibi departmanlarla entegre olabilmesi

·         Kendini daima yenilemesi ve mesleğindeki yeniliklere kısa sürede adapte olabilmesi

·         Verilene çalışmayı en erken zamanda teslim etmesi ve tamamlaması

Bütün bunları yerine getiren bir grafik tasarımcı sektörde aranan ve işinde uzman bir ekip üyesidir. O nedenle Ankara grafik tasarım ajansları tarafından da en fazla tercih edilen çalışanlar arasında yer almaktadır. Grafik tasarım uzmanı bir reklam ajansının beyni gibidir. Tüm tasarımlar onun elinden çıkar. Bu bağlamda kurumsal kimlik unsurlarının planlayıcı ve tasarımcıları da grafik tasarım uzmanlarının yapmış olduğu tasarımlarla ilerlemektedirler.

Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?

Her tasarımda olduğu gibi grafik tasarımda da önemli olan yaratıcılık ve ifade gücüdür. Bunun yanı sıra dijitalleşen dünyada grafik tasarım programlarına da üstün bir hâkimiyet gücüne ihtiyaç vardır. İyi bir grafik tasarımcı tasarımlarını yaparken vermek istediği mesajın hedef kitleye en kısa yoldan ulaşmasını sağlamak üzere çalışmalar yapar. Ankara grafik tasarım hizmeti veren firmaların bünyesinde çalışan uzmanlar, sahip oldukları estetik bakış açısı ile dikkat çeker.

Ankara Grafik Tasarım Ajansları

Ankara grafik tasarım ajansları alanında en yetkin grafik tasarım uzmanları ile çalışır. Bu nedenle yapmış oldukları işler de profesyonel manada en üstün özelliklere sahip olan işler olarak göze çarpar. Ankara grafik tasarım ajansları, kurumsal kimliğinizi oluşturan logo, amblem, banner, kartvizit, antetli kâğıt, broşür, web sitesi tasarımı vb. ürünlerin geliştirilmesi işini üstlenirler.

Logo tasarımı, Ankara grafik tasarım ajanslarının ilk yaptıkları kurumsal kimlik unsurlarından biridir. Diğeri de slogandır. Bu nedenle grafik tasarım ajanslarına halk dilinde, logo firması da denilir. Sloganın belli olması hem reklam çalışmalarında hem de diğer kurumsal kimlik unsurlarının tasarımında oldukça büyük önem arz eder. Hatta kurumsal kimlik oluşturma çalışmalarında logo ve slogan belirlendikten sonra geriye sadece bunları diğer unsurlara yerleştirme işi kalır.

Eğer siz de kaliteli bir kurumsal kimlik tasarımı istiyorsanız, kendini yaptığı işlerle kanıtlamış olan Ankara grafik tasarım ajansları ile çalışmalısınız. Bu nedenle ajansın bünyesinde çalışmalarıyla kendini kanıtlamış olan işine hâkim bir grafik tasarım uzmanı bulunmasına da dikkat etmelisiniz.

Grafik tasarımcı bir ajansın beyni pozisyonundadır. Beyin düzgün çalışmazsa o ajanstan düzgün ve kayda değer işler çıkması beklenemez. Siz kendi markanızın ve firmanızın kurumsal kimlik tasarımını yaptırmak üzere ajans arayışına girdiğinizde ilk olarak grafik tasarımcılarının daha önce gerçekleştirmiş olduğu tasarım örneklerini mutlaka inceleyin. Bu sayede markanızı en profesyonel şekilde kurumsallaştıracak olan bizlere https://www.ankarareklamdanismanligi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Formu Doldurup İletişime Geçebilirsiniz