GOOGLE ADS

Son yıllarda pazarlama dünyasının en önemli araçlarından birisi olarak Google Ads ön plana çıkar. Ticaretin şekli değişip gelişmeye devam ederken bu dönüşümün temel parçalarından biri haline gelen bu araç, ücretli online reklam vermenin en etkili yollarından birisidir. Dünya çapında her saniye Google’da milyonlarca arama yapılmaktadır. Yapılan bu aramalar arasında insanların sizin sunduğunuz ürün ve hizmetlere daha kolay ulaşmasını Google reklamları ile mümkün kılabilirsiniz.

Ankara Reklam Danışmanlığı Google Ads

Google Ads Nedir?

Google Ads, internet kullanıcılarına sunduğunuz ürün, hizmet ya da web sayfanızın reklamını Google aracılığıyla arama motorunda yapmanıza olanak tanıyan bir reklamcılık hizmetidir. Arama sonuçlarının çoğunda, en üstte gördüğümüz reklamı verilen web sitelerinin tanıtımı bu platform aracılığıyla gerçekleşmektedir. Google aramalarında bir firmanın ana sayfasını neredeyse her seferinde ilk sıralarda görüyorsanız, bu tek başına iyi bir SEO çalışmasının değil, yürütülmekte olan bir Google reklamının da sonucudur.

İlk Google Adwords adıyla piyasaya çıkan online reklam platformu, 2018 yılından beri Google Ads adıyla anılmaktadır. Platformun sistemi, reklam verenlerin hedef kitlelerine uygun anahtar kelimeleri belirlemesi üzerinden ilerler. Kullanıcıların arama motorunda kullandığı kelimeler ile reklam verenin belirlediği anahtar kelimelerin eşleşmesi gerekir. Ayrıca reklamın daha fazla kullanıcıya ulaşması için reklam analizi ve optimizasyonu da yapılmalıdır.

Google Ads reklam vermek isteyenler tıklama ya da görüntüleme başına ödeme yapar. Reklam verenler, önceden belirledikleri reklam bütçesinin içinde kalabilir. Aynı zamanda istedikleri zaman reklam kampanyalarını duraklatma ve sonlandırma olanağına da sahiptir. Seçilen anahtar kelimelere, tüm reklam verenlerin biçtiği tıklama başı maliyet miktarına göre açık artırma tarzına benzer bir sistemle çalışır.

Arama sonucundaki sıralama yalnızca verilen teklifin miktarına bağlı değildir. Google reklamlarına verdiği kalite puanı ile teklifin birleştirilmesiyle reklam sıralaması yapılır. Eğer uygun optimizasyon yapılırsa bu reklamlardan yüksek geri dönüt almak mümkündür. Ancak aynı anahtar kelime için rekabet eden başka reklam verenler de olduğundan dolayı her zaman en iyi sonucu elde edeceğinizin garantisinin olmadığını unutmamalısınız. Bu nedenle bir Google Ads uzmanına danışmanızda fayda vardır.

Ankara Reklam Danışmanlığı Google Ads Görüntülü Reklam Ağı

Google Ads Reklamı Nasıl Verilir?

Google Ads reklam verme aşamaları, kendi başınıza yapmak istediğinizde karmaşık gelebilir. Bu aşamalardan bahsetmeden önce reklam vermeyi düşündüğünüzde bir Google Ads uzmanına danışmanızın daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olacağını bilmenizde fayda var. Google aracılığıyla reklam yayınlamak için takip etmeniz gereken adımlar şöyle sıralanabilir:

1. Adım: Kayıt

Google Ads üzerinde hesabınızı oluşturabilmek için bir e-posta hesabına sahip olmalısınız. Daha sonra bu mail adresiniz ile ads.google.com adresine giderek hesabınızı oluşturabilirsiniz. Yönetici hesabınızı oluşturduktan sonra karşınıza çıkan arayüzdeki “Genel Bakış” kısmından “Yeni Kampanya” butonuna tıklayarak ya da “Kampanyalar” bölümündeki “+” sembolüne tıklayarak açılan seçeneklerden “Yeni Kampanya” yazısına tıklayıp kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

2. Adım: Pazarlama Hedefinizi ve Kampanya Türünüzü Belirleyin

Google reklamları oluştururken ilk önce pazarlama hedefinizi ve kampanya türünüzü seçmelisiniz. Şu anda yedi ayrı pazarlama hedefi vardır. Bu hedefler; satış, potansiyel müşteriler, web sitesi trafiği, ürün ve markayı dikkate alma, marka bilinirliği ve erişim, uygulama tanıtımı, yerel mağaza ziyaretleri ve tanıtımlar olmak üzere farklı başlıklara ayrılır. Ayrıca dilerseniz “hedef kılavuzu olmadan bir kampanya oluşturun” adlı seçenekle pazarlama hedefini devre dışı bırakabilirsiniz.

Hedefinizi seçtikten sonra kampanya türünü seçmeniz istenir. Örneğin Google Ads ile Google’daki arama sonuçlarında görüntülenen metin reklamlarını oluşturmak için “Arama Ağı” seçeneğine tıklayarak devam edebilirsiniz. Karşınıza çıkacak bu seçenekler belirlediğiniz hedefe uygun olanlara göre sunulur.

3. Adım: Kampanya Adını Belirleyin Ve Reklam Ağını Seçin

Bir kampanya adı ve reklam ağınızı belirleyerek işleminize devam edin. Google Ads kampanya adınızı sadece kendiniz görebileceğiniz için kolay bir adla tanımlayabilirsiniz. Daha sonra reklam ağınızı, arama ağı (Google arama sonuçlarında görünen metin tabanlı reklamlar) veya görüntülü reklam ağı (üçüncü taraf sitelerde görünen banner reklamları) olarak seçebilirsiniz.

4. Adım: Kitle Hedefleme Ayarlarını Seçi

Sırada gelen sayfada Google reklamları için konum ve dile göre hedef kitle tercihlerinizi girmeniz istenir. Ayrıca “Hedef Kitleler” bölümündeki “Ara”, “Gözat” ve “Fikirler” sekmelerini kullanarak yakın ilgi alanına sahip kitleler, ilgi alanları ve genel kullanıcı demografisi gibi daha gelişmiş hedef kitle ayarlarını belirleyebilirsiniz.

5. Adım: Bütçenizi Ve Teklifinizi Belirleyin—

Bu adımda Google Ads reklamınız için her gün harcayabileceğiniz en yüksek tutar olan günlük reklam bütçenizi belirlemelisiniz. Odaklanmak istediğiniz etkileşim türünü seçerek teklif stratejinizi belirleyebilir ve bu adımı da böylece tamamlayabilirsiniz.

6. Adım: Reklam Uzantılarını Oluşturun

Reklam uzantıları, Google reklamlarınızın altında görünecek olan ek metin satırlarıdır. Google, reklam uzantılarını kullandığınız için ek ücret talep etmez. Bu özelik, reklamlarınızda kullanıcılara daha fazla değer ve seçenek sunarak reklamınızın etkisini artırır. Uzantıları da ekledikten sonra “Kaydet ve Devam Et” diyerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

7. Adım: Reklam Gruplarını ve Anahtar Kelimeleri Ayarlayın

Google Ads kampanyanızın ayarlarını tamamladıktan sonra sırada reklam gruplarını belirlemek vardır. Bu ayar, anahtar kelime grubu kullanılarak ürün ya da hizmete göre gruplandırılır. Her reklam grubu kendi içinde ayrı anahtar kelime grubuna sahiptir. Reklamınızı oluşturmanın en önemli adımlarından birisi anahtar kelimelerdir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli detaylar vardır. Bu nedenle eğer acemiyseniz başlangıçta mutlaka deneyimli bir Google Ads uzmanına danışmalısınız.

8. Adım: Reklamınızı Yazın

Reklamınızı yayınlamadan önce son olarak yapmanız gereken reklamınızı yazmaktır. Google arama sonuçlarında reklamınızın nasıl görünmesini istiyorsanız o şekilde yazmalısınız. Yazınız iki başlık ve bir açıklama şeklinde olmalıdır. Her başlık için 30 karakter ve açıklama için de 90 karakter sınırı vardır. Bu yüzden reklamınızın kısa ve öz olmasına dikkat etmelisiniz. Google Ads reklamınız insanları çekmeli ve onları tıklamaya teşvik etmelidir. Reklamınızı yazdıktan sonra “kaydet ve devam et” deyip ayrıntıları kontrol ettikten sonra onaylayarak kampanyanızı başlatabilirsiniz.

Ankara Reklam Danışmanlığı Google Ads Arama Ağı Reklamları

Google Ads Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Her reklamverenin pazarlama stratejisine göre reklam aracı ihtiyacı farklıdır ve Google Ads de bunun için farklı çözümler sunar. Yayınlanacak olan reklamınızdan etkili geri dönüşler almak için doğru reklam çeşidini seçmek ve onun çalışma sistemini bilmek önemlidir. Şu anda altı ayrı Google reklam çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, Alışveriş, Video, Akıllı ve Keşif’tir. Eğer kendiniz reklamları yönetmek istiyorsanız Google reklam çeşitlerinin neler olduğunu ve nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekir.

Eğer bu alanda yeniyseniz ve tam olarak sisteme hâkim değilseniz para harcadığınız halde kazanç sağlayamayabilirsiniz.

Google Ads mi Seo Mu?

SEO uzun vadede iyi sonuçlar elde edeceğiniz sabır gerektiren bir süreçtir. Google Ads ise daha hızlı bir şekilde, reklamları aktif ederek web sitenize trafik çekmenizi sağlar. Sadece SEO çalışması ile özellikle yeni bir işletmenin, rekabetin çok olduğu bir alanda öne çıkması oldukça zaman alır. Bu nedenle günümüzde firmaların çoğu Google reklamları için yüksek bütçeler ayırır. Fakat rakiplerinizden daha yüksek bir bütçe ayırmak onların önüne geçebileceğiniz anlamına gelmez.

Google Ads reklamlarınızdan en iyi şekilde verim almak ve bunu kalıcı kılmak istiyorsanız, beraberinde SEO çalışması da yapmalısınız. Yalnızca SEO çalışması yaptığınız takdirde, yeni bir güncellemeyle sıralamadan düşme ihtimaliniz vardır. Sadece Google Ads çalışması yaparsanız ziyaretçilerinizin güvenini kazanmakta zorlanabilir ve etkili geri dönüşler alamayabilirsiniz. Ancak bu eksikleri iki ayrı çalışmayı bir arada kullanarak kapatabilirsiniz. Bu iki farklı alan da özel uzmanlık gerektirir. Dolayısıyla başarıya ulaşmak için önce uzmanlara danışmanızda yarar vardır. Seo danışmanlık hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için https://ankarareklamdanismanligi.com/hizmetler/seo sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Formu Doldurup İletişime Geçebilirsiniz