SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Sosyal medya yönetimi, genel olarak sosyal medya platformlarındaki hesapların etkili bir şekilde kullanılmasını, bazı durumlar karşısında nasıl bir yol izleneceğinin belirlenmesini ve marka tanıtımını içerir. Sosyal medya uzmanı ile beraber tüm bu işleyişin düzenli, planlı ve uyumlu bir şekilde yönetilmesi firmaların sosyal medya platformlarındaki etkisini artırır. Günümüzde büyük bir yere sahip olan sosyal mecralarda markaların etkili bir şekilde var olması potansiyel müşterilerin ve dolayısıyla geri dönütlerin de artmasını sağlamaktadır.

Ankara Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Neden Önemlidir?

Hem bireysel kullanıcılar hem de kurumsal marka kullanıcıları sosyal medya platformları aracığıyla hedef kitlesi ile etkileşim ve iletişim halinde olarak bir samimiyet ve güven inşa edebilir. Günümüzde insanların neredeyse tamamı denecek kadar büyük çoğunluğu Instagram, Facebook ve Twitter hesabına sahiptir. Bu nedenle özellikle Facebook reklam yönetiminin ve Instagram yönetiminin kurumlar ve markalar için önemi daha büyüktür.

Sosyal medyanın inkâr edilemez etkisi nedeniyle başarılı bir sosyal medya yönetimi işletmenizin rakiplerinizin önüne geçmesini sağlayabilir. İşletmeniz sosyal medyada etkin, oldukça daha fazla kişiye ulaşır ve onların dikkatini çekerek güvenlerini kazanma fırsatına sahip olur. Bu sayede yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Ancak yalnızca yorum yapmayı veya mesajlara cevap vermeyi sosyal medya hesabınızın yönetimi olarak düşünmemelisiniz. Başarılı olmanız için belirli ve düzenli bir stratejiye sahip olmanız gerekir. Bu kapsamda profesyonel bir sosyal medya uzmanı tarafından destek almak önemlidir.

Seo Neden önemlidir

Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

Bir markanın kurumsal sosyal medya hesap yönetimi sıradan hesaplarınkinden farklıdır. Sosyal medya platformlarını kullanıyor olmanız ya da nasıl kullanıldığını bilmeniz, markanızın tam olarak parlaması için yeterli olmayabilir. Bunun için bir sosyal medya uzmanına danışmak önemlidir. Çünkü sosyal medya platformları da yapılarını ve algoritmalarını sık sık günceller. Bu durumda bazen yeni özellikler bazen de sizi daha geniş kitlelere tanıtacak yeni algoritmalar yayınlanabilir.

Kurumsal sosyal medya yönetimi için danışmanlık almak, internet ortamında güncel kalmanızı sağlar. Sosyal medya platformlarında doğru stratejilerle ilerleyerek marka bilinilirliğini artırmak, daha geniş bir kitleye ulaşmak ve kullanıcıların güvenini kazanmak gibi hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Böylece potansiyel müşterileri kendinize çekebilir ve kazancınızı artırırsınız. Eğer marka hesabınız doğru yönetilmezse yeni kullanıcılara ulaşmak bir yana, kendi tüketicilerinizden de uzak kalabilir, dahası var olan müşterilerinizi bile kaybedebilirsiniz.

Kişisel bir hesaba sahip olmak ve onu yönetmek estetik ve stratejik kaygılar taşımaz. Ancak başarılı bir sosyal medya yöneticiliği estetik tasarımları ve uygun stratejileri içermeli ve yenilikçi olmalıdır. İnsanların ilgisini çekecek şekilde paylaşımların yapılmasının yanı sıra kullanıcılarla kurulan iletişime de dikkat edilmesi gerekir.

Ankara kurumsal sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları

Sosyal medya yöneticiliği fiyatları, alacağınız hizmetin kapsamına göre değişiklik gösterir. Eğer markanızın hali hazırda bir sosyal medya hesabı varsa öncelikle onun analizi yapılır, yoksa da sizin tarafınızdan seçilecek çeşitli platformlarda (youtube, instagram, facebook…) yeni hesaplarınız oluşturulur. Ürün ve hizmetlerinize göre özgün görsel içerik tasarımları ve dijital medya metin içerikleri hazırlanır. Belirlenen hedefleriniz doğrultusunda yönetilecek hesaplarınızda yapılacak olan tasarımlar, paylaşımlar, metinler, analizler ve raporlara göre bir sosyal medya yönetimi fiyatı belirlenir. Dolayısıyla içerik ve paylaşım sayınız gibi detayları kendiniz belirleyerek bütçenize uygun bir hesap yönetim planı bulmanız da mümkündür.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Neredeyse herkesin sosyal medya hesabının olduğu dijital bir çağda yaşıyoruz. Bu nedenle sosyal medya platformları aracılığıyla insanlara ulaşmak ve onlara kendinizi tanıtmak daha kolaydır. Fakat milyonlarca insan arasından potansiyel müşterilerinizi seçmek o kadar da kolay değildir. Bunun için sosyal medya uzmanı danışmanlığında temel bazı stratejiler izlenmelidir. Bunlardan en önemlileri birkaç başlık altında özetlenebilir.

Planlama ve Strateji

Her marka kendi sunduğu ürün ve hizmetler doğrultusunda bir yönetim planlamasına ve stratejisine sahip olmalıdır. Bu, kurumsal olarak yönetilmek istenen hesabın daha profesyonel bir iş yapması ve profesyonel bir imaj çizebilmesi için gereklidir. Ulaşmak istediğiniz hedef kitle, marka diliniz, içerik temanız, sergilemek istediğiniz imajınız, hedefleriniz ve amaçlarınız bu aşamada belirlenmelidir. Böylece hesabınız yönetilirken izlenecek yol belirlenmiş olur.

Analiz

Sosyal medyada rakipleriniz arasından nasıl sıyrılıp öne çıkabileceğinizin belirlenmesi için analiz yapılır. Kendi marka imajınızın nasıl göründüğünü anlamak için markanızın analizi gerekirken rakiplerinizin neler yaparak yükseldiğini öğrenmek için de rakip analizi yapılması gerekir. Aksi halde ne kadar kendi hesabınızla ilgilenirseniz ilgilenin eğer rakiplerinizin sahip olduğu yeniliklerden haberdar değilseniz geride kalmanız olasıdır. Örneğin markanızın Instagram yönetiminde, rakiplerinizin Instagram’da ne kadar aktif olduğunu ve etkileşim aldığını öğrenmek kendi hesabınızı yönetirken yararınıza olacaktır.

Hedeflerin Belirlenmesi

Sosyal medya yöneticiliği, hedeflerinize ulaşılacak şekilde yapılacaktır. Bu nedenle gerçekçi hedefler belirlenmelidir. Bu hedefler marka bilinirliğinizi artırmak, içerik paylaşım sayınızı belirlemek, belirli bir etkileşim sayısına ulaşmak şeklinde olabilir. Hesabınız yönetilirken yapılan analizler sonrası belirlenen hedeflerinize göre adımlar atılacaktır. Böylece sosyal medya platformlarında bir marka imajına sahip olursunuz.

Profesyonel Tasarım ve İçerik Üretimi

İçeriklerinizin orijinal ve özgün olması işinizi özenle ve profesyonelce yaptığınızı sosyal medya kullanıcılarına kanıtlar. Sosyal medya hesap yönetimi süresince içeriklerinizin estetik tasarımı markanızla uyumlu olmalıdır ve hedef kitlenize hitap etmelidir. Paylaşımlarınız ilgi çekici olmalı ve zamanın gerisinde, eski bir tasarıma sahip olmamalıdır. Düzenli olarak paylaşımların yayınlanması gerekir. Aksi halde düzensiz olması, hesabınızı ziyaret edenlere işletmenin ilgisiz olduğunu düşündürtebilir ve kullanıcıların markanıza olan güvenini azaltabilir.

Reklam Planlaması

Marka hesabınızın gönderilerinin, sadece bir paylaşım olmaktan öteye geçmesi için reklam planlaması da yapılmalıdır. Bunun için danışmanlık alırken örneğin Facebook reklam yönetimini de tercih edebilirsiniz. Sosyal medya uzmanınızla beraber bunu da planlayarak daha çok kişiye kendinizi tanıtma fırsatı bulursunuz. Bu da marka bilinirliğinizi artırmanın yollarından biridir. Sosyal yönetim reklamları Google Ads reklamlarıyla birlikte kullanıldığında en etkin sonuçlar ortaya çıkacaktır. Google Ads reklam yönetimi hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için https://ankarareklamdanismanligi.com/hizmetler/google-ads sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor

Sosyal medya da ne kadar başarı elde ettiğinizi, ne şekilde ilerlediğiniz ve sonuçlandığını hazırlanan raporlardan anlayabilirsiniz. Haftalık ya da aylık olarak raporların sunulması markanızın ve sosyal medya hesabınızın gelişimini takip etmenizi sağlar. Hazırlanan bu raporlar doğrultusunda yeni hedefler belirlenerek hesabınızın yönetiminde yeni stratejiler geliştirilebilir. Bu açıdan raporların doğru sıklıkta alınması ve sonuçların uzmanlarla tartışılması gerekir.

Formu Doldurup İletişime Geçebilirsiniz